The Dannehower Award and Banquet

The Triangle Club’s “keystone event” is the Awards Banquet held on the second Thursday of May at the Presidential Caterers in East Norriton, Pennsylvania, located just north of Germantown Pike on Route 202N. At that time the club recognizes high school seniors, selected by their schools, for their outstanding accomplishments in athletics, academics, and community service.

Public and private high schools throughout Montgomery County will recommend one senior for the Dannehower Award by submitting the student’s application and resume to our selection committee for review. After careful consideration, the committee chooses the Dannehower Award winner as well as a first and second runner up.

The event provides an opportunity to publicize the achievements of these outstanding young men and women. All honorees are accorded individual recognition and their accomplishments read to the audience at the time of the dinner.

(From left to right): The head table included Geoff Brandon, John Haley III, Paul Kozeniewski, Frank Caiola, Jim Rogers (guest speaker), and Carolyn Tornetta-Carluccio.

Family and supporters of Perkiomen Valley High School nominee Colleen Valerio (right) were some of the Triangle Club’s nearly 250 Dannehower Award Dinner attendees.

2014 Dannehower Award • 51st Annual

The 51st annual Dannehower Award Banquet was held on May 8, 2014 at Presidential Caterers in Norristown. Sarah Hancock from Spring-Ford High School won the 2014 Dannehower award and a $3,000 scholarship.

read more

Winners from Previous Years

2008
Eliza Jane McDevitt
Germantown Academy

2007
Kaitlyn Dugan
North Penn

2006
Timothy McKeever
North Penn

2005
Phillip Dowzicky
Germantown Academy

2004
Molly Dillon
Cheltenham

2003
Gregory Cass
Methacton

2002
Kirsten Bostrom
Souderton

2001
Peter J. Lynch
Upper Dublin

2000
Thomas Hartman
Lower Merion

1999
Amy Davis
Upper Dublin

1998
William Hackenbracht
Upper Dublin

1997
Catherine Bernstock
Harriton

1996
Lindsay J. Durtan
Plymouth Whitemarsh

1995
Christopher Mellor
Upper Dublin

1994
Jeffery A. Najarian
Methacton

1993
Danial J. Burnett
Perkiomen Valley

1992
Alison M. Cohen
Lower Merion

1991
Donald Vibbert
Methacton

1990
Andrew S. Toburen
Souderton

1989
Phillip J. Braun
Arch Bishop Kennedy

1988
Anne Marie Weidanz
Upper Dublin

1987
J. Gavin Muir
LaSalle

1986
Mark Dianno
Bishop McDevitt

1985
Thomas Gizzi
LaSalle

1984
James Bruni
Methacton

1983
Lisa Thompson
Perkiomen Valley

1982
Joanne Kehs
Perkiomen Valley

1981
Michael Ellow
Bishop Kenrick

1980
Steve Bono
Norristown

1979
Ronald K. Foster
Upper Dublin

1978
Mark S. Pennington
Perkiomen Valley

1978
Christopher J. Moresco
Upper Merion

1977
Albert Wegener
Abington

1976
Douglas Pauls
North Penn

1975
John King
Upper Merion

1974
Rudolph DiMassa
Abington

1973
Greg Eckman
Perkiomen Valley

1972
Glenn Salo
Springfeild

1971
James Flyzik
Lansdale Catholic

1970
Marc Raphaelson
Upper Dublin

1969
Robert Sewart
North Penn

1968
John Ashmore
Wissahickon

1967
Rick Albertson
Plymouth Whitemarsh

1966
Pete Strap
Upper Merion

1966
Bruce Bonney
Norristown

1965
Greg Stagliano
Norristown

1964
John Pergine
Plymouth Whitemarsh

Pin It on Pinterest

Share This